1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

TARTARİK ASİT (TARTARIC ACID)

TARTARİK ASİT (TARTARIC ACID)

CAS No: 144814-09-5, 87-69-4, 133-37-9
EC No: 201-766-0

SYNONYMS
L-tartarik asit; L- (+) - Tartarik asit; L (+) - Tartarik asit; (2R, 3R) -2,3-dihidroksisukinik asit; Tartarik asit; (2R, 3R) -2,3-dihidroksibütanedioik asit; (R, R) -Tartarik asit; Dekstrotartarik asit; Tartarik asit (VAN); Threaric asit; Kyselina vinna [(+) - (R) -Tartaric asit; Çek], Acidum tartaricum, Tartarik asit [USAN: JAN], Tartarik asit, L-; Dihidroksi- (2R, 3R) -; EINECS 201-766-0, NSC 62778, Doğal tartarik asit, 2,3-dihidroksi asit, 2,3-dihidroksi; LXVIII-W4888I119H; d-alfa, beta-Dihidroksisuksinik asit; asit; Kyselina 2,3-dihidroksibütanediol [Çek]; (2R, 3R) -rel-2,3-Dihidroksisüksinik asit AI3-06298

Molekül Formulü:C4H6O6

Molekül Ağırlığı:150.086 g/mol

Tartarik asit, kristal yapılı olan bu asit genel olarak bitkilerde ve meyvelerde yaygın şekilde görülür. Tartarik asit başta sanayi olmak üzere farklı sanayi dallarında da kullanılır. Tartarik Asit, çeşitli bitkiler, meyveler ve şaraplarda doğal olarak bulunan organik bir kimyasal maddedir. Tartarik Asit, şarap üretimi sırasında da doğal olarak üretilen bir kimyasal maddedir.
Tartarik Asit birçok bitki ve özellikle demirhindi ve üzümlerde bulunur. Tartarik Asit, beyaz renklidir ve kristalimsi yapıdadır. Tartarik Asit dikarboksilik asittir.
Tartarik Asit süksinik asidin bir dihidroksil türevidir. Tartarik Asit'in polarize ışığı döndürme gücü vardır.
Tartarik Asit, fermente edilmiş üzüm suyundan birikim olarak türeyen asidik Potasyum tuzudur.


Kullanım Alanı
Gıdalara ekşimsi bir tat vermek amacıyla kullanılır.
E334 olan tartarik asit iyi bir antioksidandır.
Tartarik asidin en yaygın kullanıldığı alan gazoz yapımıdır.
Yünlerin boyanması için tercih edilir.
Metallerin parlatılması, cilalanması ve temizlenmesi için kullanılabilir.
Fırın ürünlerinde karbondioksiti serbest bırakmak amacıyla kullanılır.
Jelatinli tatlıların olmazsa olmazı tartarik asit, genelde beze, lokum ve krem şanti gibi ürünlerde kıvam arttırıcı olarak tercih edilir.
Tartarik asidin üzümden elde edilmiş hali genelde pastacılıkta çok tercih edilir. Pastaların kabartılması için tartarik asit kabartma tozu yerine tercih edilebilir.
Meyvelerde sık bulunan, mayhoş ve kuvvetli bir tada sahip olan tartarik asit şarap yapımında, şarabın mayalanması için tercih edilir.
Marmelat ve reçellerin yapımında kullanılır.


L(+) Tartarik Asit Nedir?
L(+) Tartarik Asit doğal tartarik asit olarak belirtilmektedir. Doğal Tartarik doğanın bir ürünüdür.
L(+) Tartarik Asit yani doğal tartarik asit, alkolik ürünlerin elde edilmesinden sonra şarap yapımının yan ürünleri olarak elde edilirler.
L(+) Tartarik Asit kesinlik sentetik maleik ten başlayarak elde edilen sentetik tartarik asit ile karıştırılmamalıdır.
L(+) Tartarik Asit kristalleşmenin iki aşaması uygulanmaktadır. Doğal Tartarik Asit 2 saflık derecesine sahiptir. L(+) Tartarik Asit yani doğal tartarik asit ham kristal yeniden çözülür ve daha sonrasında yeniden kristal yapıya dönüştürülür. Bu şekilde üretilen L(+) Tartarik Asit yani doğal tartarik asit uygulama safhasında işlem kalıntılarını ortadan kaldırır.


TARTARİK ASİTİN FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Tartarik Asit, beyaz kristalimsi bir renge sahiptir. Bazen kristalimsi toz yapıda da olabilir. Tartarik Asit ekşi bir asit tadı verir.
Tartarik Asit erime noktası 206 °C dir.
Tartarik Asit yoğunluğu 1,984 g/mol dür. Tartarik Asit Su içerisinde 20 °C de iyi çözünür. Tartark Asit Sudaki çözünürlüğü 133 g/100 mlt dir. Alkolde çözünür ancak eter de çözünmez.
Tartarik Asit şiral yapıdadır. Yani ayna görüntülerinde üst üste gelmeyen molekül yapısına sahip olduğunu düşünebiliriz.


TARTARİK ASİTİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ NEDİR?
Tartarik Asit, malik asit üretimini inhibe ederek çalışan bir kimyasaldır. Bu süreçte, bir insanın yüksek dozlarda tartarik asit'e maruz kalması sonucunda kaslarda Toksik birikime neden olur. Tartarik Asit' in yüksek dozda birikimi sonucunda felç ve ölüme neden olabilir.


TARTARİK ASİT ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?
Tartarik Asit üretimi için bir kaç yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesi aşağıdaki gibidir.
Tartarik Asit' in Kalsiyum Tartrat ile sulu bir sülfürik asit çözeltisi arasındaki kimyasal tepkimeden oluşabilmektedir.
CaC4H4O6 + H2SO4 > H2C4H4O6 + CaSO4
Bu reaksiyon ile üretilen Tartarik Asit, Avrupa' da şarapların üretiminde asiditenin düzenlenmesi amacıyla kullanılan tek katkı kimyasalıdır.
Tartarik Asit üretiminde kullanılan başlıca kimyasal maddeler ve bileşenler, su, sülfürik asit ve kalsiyum tartrattır.


TARTARİK ASİT DEPOLAMASI NASIL YAPILIR?
Tartarik Asit doğrudan Güneş ışığı gören alanlarda depolanmamalıdır. Tartarik Asit doğrudan Güneş ışığı gören alanlarda depolanırsa glioksilik asit'e dönüştüğü görülmektedir. Tartarik Asit, bu koşullar altında depolandığında ortaya hidrojen peroksit ve glioksilik asit formik asit üretmek üzere birbiriyle reaksiyona girecektir. Bundan dolayı kararlı bir görünüm sergilemez.
Tartarik Asit 25 kg, 500 kg ve 1500 kg lık kağıt torbalara ambalajlanırlar.


TARTARİK ASİT NERELERDE KULLANILIR?
Tartarik Asit, oral uygulama yöntemiyle, sodyum bi karbonat ile etkileşimi neticesinde, sodyum karbonat üretmek için kullanılır. Bunun sonucunda tartarik asitin yapmış olduğu bu etki ile karbondioksit mideyi uzatır.
Tartarik Asit birçok gıda ürününe ekşi bir tat vermek amacıyla ve antioksidan olarak kullanılır.
Tartarik Asit, Pasta börek vs. Gibi fırın ürünlerine katılan gıda katkı maddelerinde, kabartma özeliği katması amacıyla kullanılır.
Tartarik Asit gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır. Aynı zamanda gıdalara lezzet verir. Tartarik Asit genellikle karbonatlı içecekler, meyve şekerlemeleri ve efervesan tabletlerdeki ürünlerin üretiminde kullanılır.
Tartarik Asit, Altın ve Gümüş kaplama süreçlerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda tartarik asit, metallerin cilalanması ve temizlenmesinde ve derinin bronzlaştırılmasında kullanılır. Dolayısı ile tartarik asit' in Güneş kremi imalatında da kullanılabileceğini düşünebiliriz.
Tartarik Asit, mavi mürekkeplerin imalatında kullanılmaktadır. Bunun yanında, aynalara gümüş rengini vermek amacıyla Gümüş Nitrat ile tepkimeye giren bir bileşen olarak Tartarik Asit kullanılır.
Tartarik Asit' in ester türevleri ile kumaş boyama işlemleri yapılmaktadır. Tartarik asit burada gerekli olan işlemin yapılmasında faydalı olacaktır.
Tartarik Asit, şarap üretiminde, bitmiş şarap ürünlerinin rengini, kimyasal stabilitesini ve tadını korumak amacıyla kullanılır. Tartarik Asit Şarapların asitliğini kontrol eder.
Tartarik Asit şarap üretiminde kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi ortamın pH ını düşürerek istenmeyen bakterilerin üremesini engeller.
Tartarik Asit, organik kimyada kiral moleküllerin üretimi için kullanılan faydalı bir kimyasaldır.
Tartarik Asit kremi suya ilave edildiğinde, bakır madeni paraları çok iyi temizleyen bir süspansiyon oluşturur.
Tartarik Asit, gıda ve içeceklerde aroma olarak kullanılmaktadır.


TARTARİK ASİT FİYATLARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER NELERDİR?
Tartarik Asit fiyatları, artan şarap tüketimi nedeniyle fiyatları da sürekli yukarı çekmektedir. Tartarik Asit fiyatı, tartarik asit üretimi yapan firmaların artması düşmektedir. Ama bu artış sürekli artan bir görünüm izlememektedir.
Tartarik Asit fiyatı, paketlenmiş gıda ürünlerinin popülaritesinin artması ile tartarik asite olan talebi de artırmaktadır. Bundan dolayı, tartarik asit fiyatı da artmaktadır.
Tartarik Asit fiyatı, ekmek üretiminde emülgatör olarak kullanılmasına bağlı olarak artmaktadır.
Tartarik asit (E 334); bitkilerde yaygın olarak bulunan, kristal yapılı, renksiz organik asit. Başta gıda sanayi olmak üzere çeşitli sanayi dallarında kullanılan bu asit, şarabın mayalanması esnasında potasyumun yan ürünü olarak elde edilir. Tartarik asidi bu karışımdan ilk olarak Carl Wilhem Scheele ayırmıştır. Şarap üretiminede ortaya çıkan atıklar potasyum hidroksitle nötralleştirilir. Çöken kalsiyum tartarın sülfürik asitle işlenmesiyle de tartarik asit oluşur.
Tartarik asit gazozlarda, jelatinli tatlılarda, metallerin temizlenmesinde ve cilalanmasında ve yün boyama işlerinde kullanılır. Antimon potasyum tartarları da böcek ilacı ve mordan olarak kullanılır. Üzümsü meyvelerde toplam asidin %1,6-2,8'lik bölümünü tartarik asit oluşturmaktadır.
Tartarik asidin dört steroizomeri vardır. Bunlar üzümde ve başka meyvelerde bulunan d (deksro) tartarik asit, rasemik karışımdan elde edilen l (levo) tartarik asit ve yapay olarak elde edilen rasemik karışım dl tartarik asit ile mezo tartarik asittir.
Tartarik asitler suda çözenebilen dikarboksilik asitlerdir.


Kullanıldığı Sektörler
Gıda Endüstrisi
Marmelat, dondurma, reçel, meyve suları, reçel ve içecekler için asitlendirici ve doğal koruyucu
Karbonatlı su için köpürtücü
Ekmek yapma sektöründe emülgatör ve koruyucu gibi; şekerler ve tatlılar hazırlanmasında
Şarap Endüstrisi
Bir asitlendirici olarak kullanılır. Tat açısından daha dengeli şaraplar hazırlamak için zorunlu olan ve şaraplarda kullanılan, asitlik derecesinde bir artış ve pH içeriğinde bir azalma sağlar.
İlaç Endüstrisi
Suda eriyik tabletlerin hazırlanması için bir katkı maddesi olarak kullanılır.
Yapı Sektörü
Kurumayı geciktirir ve bu malzemelerin işlenmesini kolaylaştırır. ( Çimento ve Alçı da kullanılır )
Kozmetik Sanayi
Birçok doğal vücut kremlerinde temel bileşeni olarak kullanılır.
Kimya Sektörü
Galvanik banyolar
Elektronik sanayi
Tekstil sektöründe olduğu gibi renk sabitleştirici
Endüstriyel gres anti-oksidan olarak

 


TARTARIC ACID (TARTARİK ASİT)

CAS No: 144814-09-5, 87-69-4, 133-37-9
EC No: 201-766-0

SYNONYMS
87-69-4;L-tartaric acid;L-(+)-Tartaric acid;L(+)-Tartaric acid;(2R,3R)-2,3-dihydroxysuccinic acid;tartaric acid;(+)-L-Tartaric acid;(2R,3R)-2,3-dihydroxybutanedioic acid;(R,R)-Tartaric acid;Dextrotartaric acid; L-threaric acid;(+)-(R,R)-Tartaric acid;(+)-Tartaric acid;(2R,3R)-(+);Tartaric acid;Tartaric acid (VAN);Threaric acid;Kyselina vinna [Czech];Acidum tartaricum;Tartaric acid [USAN:JAN];Tartaric acid, L-; Succinic acid, 2,3-dihydroxy;UNII-W4888I119H;d-alpha,beta-Dihydroxysuccinic acid;Butanedioic acid, 2,3-dihydroxy- (2R,3R)-;EINECS 201-766-0;NSC 62778;Natural tartaric acid;Kyselina 2,3-dihydroxybutandiova [Czech];(2R,3R)-rel-2,3-Dihydroxysuccinic acid;AI3-06298

Molecular Formula:C4H6O6

Molecular Weight:150.086 g/mol

Tartaric acid, a crystalline acid, is commonly found in plants and fruits. Tartaric acid type industry is also used in different industries. Tartaric acid is found in many plants, especially in tamarind and grapes. Tartaric acid is white in color and crystalline. Tartaric acid is a dicarboxylic acid.
Tartaric Acid succinic acid is a dihydroxyl derivative. Tartaric acid has polarizing power.
Tartaric Acid is an acidic potassium salt, which is derived from fermented grape juice.


USAGE AREA
Gildara is used to give a sour taste.
The tartaric acid E334 is a good antioxidant.
Tartaric acid is the most common area for making soda.
Wool is preferred for painting.
It can be used to polish, polish and protect metals.
Oven products are used by releasing carbon dioxide.
Gelatinous desserts are preferred as thickeners in products such as tartaric acid, meringue, lokum and cream whipped cream.
Tartaric acid obtained from grapes is highly preferred in useful pasta production. For embossing of macaroni, tartaric acid may be preferred to embossed gravy instead.
The production of tartaric acid wine, which has a low density, a piquant and strong taste, is preferred for fermentation of wine.
It is used for making marmalade and jams.


WHAT IS L(+) TARTARIC ACID?
L (+) Tartaric Acid is designated as natural tartaric acid. Natural Tartaric is a product of nature.
L (+) Tartaric acid, i.e., natural tartaric acid, is obtained as by-products of wine making after obtaining alcoholic products.
L (+) Tartaric acid should not be mixed with synthetic tartaric acid, starting from synthetic maleic acid.
L (+) Tartaric Acid crystallizer is applied in two stages. Natural Tartaric Acid has 2 purity. The raw crystal of L (+) Tartaric Acid, i.e., natural tartaric acid, is re-dissolved and subsequently converted back into crystalline structure. L (+) Tartaric acid produced in this manner, i.e., natural tartaric acid, abolishes the process residues in the application phase.


WHAT ARE THE PHYSICAL AND CHEMICAL PROPERTIES OF TARTARIC ACID?
Tartaric acid has a white crystalline residue. Sometimes the crystalline powder can also be in structure. Tartaric acid tastes like a sour acid.
The tartaric acid melting point is 206 [deg.] C.
The concentration of tartaric acid is 1.984 g / mol. Tartaric Acid Well soluble in water at 20 ° C. The solubility of Tartark Acid Sud is 133 g / 100 mlt. Soluble in alcohol but insoluble in ether.
Tartaric acid is chiral. In other words, we can imagine that mirror images have a structure of molecules that do not come upside down.


WHAT ARE THE EFFECTS OF TARTARIC ACID ON HUMAN HEALTH?
Tartaric acid is a chemical that works by inhibiting the production of malic acid. In this process, a person is exposed to tartaric acid at high doses, resulting in Toxic accumulation in the muscles. The high dose of Tartaric Acid can cause paralysis and death as a result of accumulation.


HOW TO MAKE TARTARIC ACID PRODUCTION?
There are several methods for the production of tartaric acid. A few of them are as follows.
Tartaric Acid can form from the chemical reaction between Calcium Tartrate and an aqueous sulfuric acid solution.
CaC4H4O6 + H2SO4 & gt; H2C4H4O6 + CaSO4
Tartaric acid produced by this reaction is the only additive chemistry used to regulate acidity in the production of wines in Europe.
The major chemical substances and components used in the production of tartaric acid are water, sulfuric acid and calcium tartrate.


HOW IS TARTARIC ACID STORAGE MADE?
Tartaric acid should not be stored in areas directly exposed to sunlight. Tartaric acid appears to be converted to glyoxylic acid if stored directly in areas exposed to sunlight. Tartaric acid will react with each other to produce hydrogen peroxide and glyoxylic acid formic acid when stored under these conditions. Therefore, it is not stable.
Tartaric acid is packed in paper bags of 25 kg, 500 kg and 1500 kg.


WHERE IS TARTARIC ACID USED?
Tartaric acid is used to produce sodium carbonate, as a result of its interaction with sodium bicarbonate, by oral administration. As a result of this effect of tartaric acid, carbon dioxide prolongs the mast. Tartaric acid is used as an antioxidant to give a sour taste to many food products. Tartaric Acid, Pastry Pie etc. It is used to add the embossing qualities in the food additives that are added to the bakery products. Tartaric acid is used as a preservative additive in foods. At the same time, food gives flavor. Tartaric acid is generally used in the production of carbonated beverages, fruit candies and products in effervescent tablets. It is also used in Tartaric Acid, Gold and Silver coating processes. At the same time, tartaric acid is used to polish and clean metals and deeply tannate. Therefore, we can think that tartaric acid can also be used in sun cream production. Tartaric acid is used in the manufacture of blue inks. In addition, Tartaric Acid is used as a component that reacts with Silver Nitrate to give the mirror silver color. Tartaric acid is used for fabric dyeing with ester derivatives. Tartaric acid will be useful for performing the process required here. Tartaric acid is used in wine production to preserve the color, chemical stability and taste of finished wine products. Controls the acidity of Tartaric Acid Wines. One of the reasons for the use of Tartaric acid in wine production is to reduce the pH of the medium and prevent unwanted bacterial growth. Tartaric acid is a useful chemical for the production of chiral molecules in organic chemistry. When the tartaric acid cream is added to the water, the copper mine forms a very well cleaned suspension. Tartaric acid is used as an aroma in food and beverages.


WHAT ARE THE FACTORS AFFECTING TARTARIC ACID PRICES?
Tartaric acid prices continue to drive up prices due to increased wine consumption. The price of tartaric acid is lower than that of companies producing tartaric acid. But this increase does not always follow an increasing pattern.
The price of tartaric acid also increases the demand for tartaric acid by increasing the popularity of packaged food products. Therefore, the price of tartaric acid is also increasing.
The price of tartaric acid is increasing due to its use as an emulsifier in bread production


Tartaric acid (E 334); crystalline, colorless organic acid commonly found in plants. This acid which is used in various industrial branches, especially in the food industry, is obtained as a by-product of potassium during the fermentation of the wine. Tartaric acid is first separated from this mixture by Carl Wilhem Scheele. The wastes generated in the wine production are neutralized with potassium hydroxide. Tartaric acid is formed by processing calcium tartar with sulfuric acid in the flour.
Tartaric acid is used in soda, gelatinous desserts, cleaning and polishing of metals and wool painting. Antimony potassium tartar is also used as an insecticide and mordant. Tartaric acid accounts for 1.6-2.8% of total acid in grape fruits.
There are four stereoisomers of tartaric acid. These are d (dextr) tartaric acid in grape and other fruits, l (levo) tartaric acid obtained from racemic mixture and artificially obtained racemic mixture dl tartaric acid with meso tartaric acid.
Tartaric acids are water-soluble dicarboxylic acids.


USED SECTORS
Food Industry
Acidifiers and natural preservatives for jams, ice creams, jams, juices, jams and beverages
Foamer for carbonated water
In bread making sector like emulsifier and preservative; in preparing candies and sweets
Wine Industry
It is used as an acidifier. It provides an increase in acidity and a decrease in pH content, which is necessary to prepare more balanced wines in terms of taste and used in wines.
Pharmaceutical Industry
Melt in water is used as an additive for the preparation of tablets.
Building Sector
It delays the operation and facilitates the processing of these materials. (Also used in Cement and Plaster)
Cosmetic Industry
It is used as a basic component in many natural body creams.
Chemical Sector
Galvanic bathrooms
Electronics industry
Color stabilizer like the textile industry
Industrial grease as anti-oxidant

Acar Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.